De Caro, Schoffield Win Gold at MW Championships

CLOVIS, Calif. – Senior Darius De Caro captured two gold medals and senior Kristie Schofield notched one, as the Boise State track and field team competed at the 2022 Mountain West Outdoor Championships, May 11-14.

De Caro, the 2021 MW men’s cross country champion, collected his first outdoor conference title, Thursday night, topping the podium in the men’s 10,000-meter race.

The race shaped up to be one of the most unusual of his Boise State career, as each of the 15 women in the previous heat outsplit De Caro and his 15 competitors in the first 400m of the men’s race.

Finally, about halfway through the race, a few athletes reluctantly stepped up to push the pace, including De Caro. The senior ran in the lead pack for the entirety of the 10k, breaking away during the last lap and ultimately prevailing as the conference champion with a time of 31:12.51.

He is just the sixth Bronco in school history to win the event and the first since Elijah Armstrong garnered gold as a freshman in 2016.

The Turin, Italy native followed up his gold-medal performance in the 10,000m race with a second event victory in the men’s 5,000m race, Saturday night. De Caro crossed the finish line in a time of 13:54.16, edging out Sam Gilman of Air Force by 0.36 seconds.

De Caro is just the second Bronco in school history and the first since Boise State joined the MW to win both the men’s 5,000m and 10,000m races at a conference championships. This feat was first accomplished by Forest Brayden in 2007.

The distance runner was named the MW Men’s Most Outstanding Performer of the Meet on the heels of his two event victories.

On the women’s side, Schoffield collected the Broncos’ third gold medal of the meet, as she and junior MaLeigha Menegatti their repeated indoor conference performances, placing first and second in the women’s 800m race, Saturday.

Schoffield led the field of nine athletes for the duration of the race, clocking a personal-record time of 2:02.45. The mark is a MW Championships meet record and the third-fastest time in conference history.

Menegatti finished in second with a time of 2:05.11, securing the top-two spots on the podium for the Blue and Orange.

This is the first time in program history two Broncos have placed first and second in both the indoor and outdoor 800m race during the same season.

Dafni Georgiou and Nyenuchi Okemgbo also earned hardware for the Broncos, recording second-place finishes in the women’s 100m hurdles and 400m hurdles, respectively.

During Friday’s preliminary race, Okemgbo became just the second Bronco woman to break the one-minute barrier in the 400m hurdles, and during Saturday’s final, she did it again in record-breaking fashion.

The Richland, Wash., native narrowly bested Carmel Majors’ 36-year-old school record of 58.71, posting a time of 58.56, en route to earning her spot on the podium.

As a team, the Bronco women finished sixth overall with 60.5 points, the most points scored since 2019. On the men’s side, the Blue and Orange took seventh, tallying 42 points.

Next, Boise State will travel to Fayetteville, Ark., for the NCAA West Preliminaries, May 25-28.

RESULTS
THURSDAY
Menu
10,000m Finals – 1st | Darius De Caro – 31:12.51, 9th | Miller Haller – 31:36.91, 10th | Max Milarvie – 31:52.06, 11th | Chandler Underwood – 31:55.35, 12th | Jack Leitch – 31:57.81, 13th | Aidan Palmer – 32:05.89 (PR), 14th | Logan Rees – 32:23.91

Women
10,000m Finals – 8th | Yukino Parle – 34:31.84, 13th | Autumn Ost – 35:59.19 (PR)

FRIDAY
Menu
100m Qualifying – 8th | Brayden Durfee – 10.73 (PR), 11th | David Pierce – 10.85w
800m Qualifying – 4th | Angus Fitzgerald – 1:51.15, 12th | Jadon Mansur – 1:55.36, 13th | Caleb Stamper – 1:56.65, 15th | Trent Missmore – 2:00.65
400m Hurdles Qualifying – 4th | Joseph Rubio – 53.75
200m qualifying – 11th | Brayden Durfee – 21.66, 15th | David Pierce – 21.90
Steeplechase Final – 7th | Murdoch McIntyre – 8:57.37

Women
Long Jump Trials – 17th | Emily Stephan – 5.54m, 26th | Grace Oldham – 5.14m (PR)
1500m Qualifying – 10th | Ines Borba – 4:29.69, 13th | Elsa Wallenius – 4:32.07 (PR), 18th | Bella Brickner – 4:36.28, 20th | Lauren Larson – 4:42.47 (PR), 21st | Abby Kendrick – 4:42.97, 22nd | Francesca Marangi-Agostino – 4:44.93 (PR), 24th | Hannah O’Connor – 4:50.56, 25th | Sunitha Black – 4:55.07
100m Hurdles Qualifying – 2nd | Dafni Georgiou – 13.53, 5th | Nyenuchi Okemgbo – 13.98 (PR)
400m qualifying – 13th | Alyssa Cullen – 56.62 (PR)
100m Qualifying – 5th | anita taviore – 11.85w
800m Qualifying – 1st | Kristie Schofield – 2:07.73, 2nd | MaLeigha Menegatti – 2:08.88
400m Hurdles Qualifying – 3rd | Nyenuchi Okemgbo – 59.67 (Second-Fastest Time; PR), 16th | isabella ales – 1:04.27 (PR)
200m qualifying – 13th | anita taviore – 24.41
Steeplechase Final – 7th | Ashley Lajocies – 10:25.00 (PR), 12th | Delaney Griffin – 10:48.05

SATURDAY
Menu
Javelin Trails & Finals – 8th | Connor Björnson – 53.77, 10th | Devin Easly – 51.95m (PR)
1500m Finals – 4th | Jonathan Shields – 3:50.22, 6th | Henry Mong – 3:51.45, 9th | Nathan Dunn – 3:53.92, 10th | Mohammed Jouhari – 3:54.91, 11th | Brogan Giffin – 3:59.39, 13th | aidan roberts – 4:09.83
100m Finals – 8th | Brayden Durfee – 10.82
800m Finals – 5th | Angus Fitzgerald – 1:50.05
400m Hurdles Finals – 4th | Joseph Rubio – 52.59
5,000m Finals – 1st | Darius De Caro – 13:54.16, 10th | Jonathan Shields – 14:09.48, 12th | Miller Haller – 14:11.46 (PR), 14th | Chandler Underwood – 14:15.48 (PR), 15th | Nathan Dunn – 14:17.04, 18th | Freddie Carcas – 14:35.38, 19th | Brogan Giffin – 14:36.60, 21st | ben sherman – 14:40.72, 22nd | Max Milarvie – 14:49.17, 25th | aidan roberts – 15:01.71 (PR)
4x400m Relay – 8th | Brayden Durfee, David Pierce, Joseph Rubio, Trent Missmore – 3:18.92

Women
Triple Jump Trails & Finals – 4th | Maggie Larson – 12.46m, 13th | Kate White – 11.69m (PR)
High Jump Finals – 6th | Alison Kremer – 1.68m (PR)
1500m Finals – 9th | Ines Borba – 4:29.90
100m Hurdles Finals – 2nd | Dafni Georgiou – 13.50, 5th | Nyenuchi Okemgbo – 14.15
100m Finals – 8th | anita taviore – 12.12
800m Finals – 1st | Kristie Schofield – 2:02.45 (Meet Record; Third-Fast Time in MW History; PR), 2nd | MaLeigha Menegatti – 2:05.11
400m Hurdles Finals – 2nd | Nyenuchi Okemgbo – 58.58 (School Record; PR)
4x100m Relay Finals – 7th | isabella ales, Alyssa Cullen, Rebecca Troescher, Emily Stephan – 47.82
5,000m Finals – 4th | Yasmin Margini – 16:09.66, 10th | Ashley Lajocies – 16:31.31 (PR), 11th | Yukino Parle – 16:37.51, 23rd | Autumn Ost – 17:10.30, 25th | Sailor Hutton – 17:11.32, 26th | Elsa Wallenius – 17:11.49, 29th | Delaney Griffin – 17:17.95, 33rd | Bella Brickner – 17:34.21, 36th | Hannah O’Connor – 17:39.60, 37th | Abby Kendrick – 17:41.02, 38th | Lauren Larson – 17:47.16 (PR), 46th | Sunitha Black – 18:12.24
4x400m Relay – 5th | Alyssa Cullen, anita taviore, Kristie Schofield, MaLeigha Menegatti – 3:42.76 (Fifth-Fastest Time)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button